Globe iconLogin iconRecap iconSearch iconTickets icon

2021 Twins Summer Camp Skills Scores

At each Twins Summer Camp, campers participate in a Skills Competition. At the end of the camp season, the top scores in each grade group compete for awards at Champions Day and the opportunity to be honored prior to a 2022 Twins game.

Below are the final top scores from the summer of 2021. Everyone listed below is invited to participate in Champions Day at Target Field.

Boys, Grades 1 and 2

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Connor O'Keefe St. Michael 770
2 Joseph Tannuzzo Minnetonka 1 744
3 Thomas Utoft Minnetonka 2 734
4 Wesley Gearman Delano 723
5 Lucas Peine Stillwater 721
6 Marcellus McMulen Hopkins 719
7 Jace Evers Northfield 714
8 Nathaniel Benson Blaine 703
9 Will Andries Minnetonka 2 702
10 Dash McGraw Chaska 690

Girls, Grades 1 and 2

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Edith Adrianakos Woodbury 529
2 Lily Busse Rochester 502
3 Abigail Lehmann Stillwater 484
4 Addison Stecher Eden Prairie 366
5 Evie Ambrose Eden Prairie 350
6 Emma Rochford Eden Prairie 326
7 Ava Hensley Edina 1 318
8 Freya Mick Woodbury 310

Boys, Grades 3 and 4

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Kannon Axdahl Apple Valley 968
2 Caden Keene Woodbury 908
3 Owen Pawelk Delano 900
4 Jack Brodbeck Minnetonka 2 900
5 Jacob Heiser Apple Valley 867
6 Jacob Niska Hopkins 850
7 Wyatt Nienhaus Farmington 847
8 Andrew Vetscher Eden Prairie 847
9 Jack Wessinger Edina 1 846
10 James Wildman Minnetonka 2 845

Girls, Grade 3 and 4

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Piper Pohle Minnetonka 2 686
2 Ariana Zak Farmington 662
3 Elin Miller Edina 2 662
4 Claire McElmeel Minnetonka 1 636
5 Brooklyn Bryant Minnetonka 2 596
6 Keira Johnson Blaine 593
7 Ryleigh Egger Woodbury 589
8 Kate Williamson Northfield 468
9 Alice Stoltenow Stillwater 462
10 Addison DeRoma Apple Valley 373

Boys, Grades 5 and 6

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Steven Geisler St. Michael 992
2 Elliot Su Rochester 976
3 Nick Satterlund Northfield 959
4 Rhys Brill Delano 946
5 Devin Becker Northfield 944
6 Deacon Staples Apple Valley 942
7 Mason Pagh Minnetonka 2 941
8 Calvin Schommer Minnetonka 2 928
9 Joe Korthauer Northfield 927
10 Brooks Moreland Northfield 923

Girls, Grades 5 and 6

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Cora Chanley Minnetonka 2 843
2 Claira Sanders Woodbury 833
3 Kallyn Benson Edina 2 819
4 Lydia Johnson Northfield 816
5 Marly Frenning Apple Valley 790
6 Kendall Starkey Minnetonka 2 776
7 Gabby Ladmer Chaska 707
8 Claire Rosser Farmington 692
9 Kaiya Peck Blaine 671
10 Emily Scott Edina 1 670

Boys, Grades 7 and 8

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Joseph Tarasewicz Stillwater 1077
2 Andrew Bohlken St.Michael 1063
3 Gabriel Mills Rochester 1050
4 Nicholas Titus Apple Valley 1046
5 Roman Lynch Rochester 1037
6 Jimmy Ferril Delano 1025
7 Noah Osland Blaine 1013
8 Blake Williamson Northfield 1003
9 Joseph Nohrenberg Eden Prairie 1001
10 Chris Boe Minnetonka 2 974

Girls, Grades 7 and 8

Rank F.Name L. Name Camp Site Score
1 Maggie Ferril Delano 870
2 Maddie Johnson Northfield 839
3 Alessandra Drag St.Michael 794
4 Camryn Smith St.Michael 673
5 Elsie Arnold Northfield 643